KONGREMİZ YENİ AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR.

23 Ekim 2018 / Salı

  M Salonu
(Hacettepe Kültür Merkezi)
09:30-11:00 Panel III

Alandaki Çocuk Gelişimciler Anlatıyor

Moderatör: Prof. Dr. Nilgün Metin
Şirin Cıngıloğlu
Rabia Madan Özdemir
Bil. Uzm. Nilgün Pekçağlayan
Bil. Uzm. Deniz Samyeli
Benal Saraçoğlu
Bil. Uzm. Elçin Çakar Terzioğlu
11:00 ARA
11:15-12:30 Konferans
Erken Çocuklukta Üstün Yetenek 
Prof. Dr. Albert Ziegler
12:30 Öğle Arası
13:30-14:30 Konferans
Çocuğun İki Özgürlük Alanı: Oyun ve Resim 
Prof. Dr. Haluk Yavuzer
14:30-16:00

Panel IV

Farklı Ülkelerden Çocuk Gelişimi Çalışmaları

Moderatör: Doç. Dr. Özcan Doğan

Vahide Yiğit, İngiltere
Dilek Göktürk Cary, ABD
Susanne Garvis, İsveç
Ulviyye Mirzayeva, Azerbeycan
Selen Gündüz, Türkiye & Ruth Carbones, Belçika

 

SERBEST BİLDİRİLER (14:45-17:45)

  503 Nolu Sınıf  
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat)
14:45-15:45 Oturum I
Oturum Başkanı: Prof.Dr. Nilgün Sarp
14:45 297 ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU VE UYKU GÜVENLİĞİ Müge SEVAL, Tülay KUZLU AYYILDIZ, Sümeyye ÖZDEMİR
15:00 71 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE SİGARA KULLANMA DURUMLARI İLE ALGILANAN SOSYAL DESTEK DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ  Aygen ÇAKMAK, Seda ÖZKUBAT
15:15 44 HASTANEDE YATAN BEBEĞİ OLAN ANNELERİN YAŞADIĞI SORUNLAR Neriman ARAL, Gökçenur ÖZDEMİR
15:30 327 BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİ ACİL POLİKLİNİĞİNE TRAVMA NEDENİYLE BAŞVURAN ÇOCUKLARIN DEMOGRAFİK PATERNİ  Cihad DÜNDAR
15:45 ARA  
16:15-17:45 Oturum II
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı
16:15 250 OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ ÇOCUKLARIN YEME DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Nazire EROL, Ender DURUALP
16:30 56 TÜRK İLKOKUL ÇOCUKLARINDA MATERNAL ÖZELLİKLER İLE ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Cihad DÜNDAR, Özlem TERZİ
16:45 287 BEBEKLİK VE ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ BESLENME SÜRECİ ANNE GÖZLEM FORMU’NUN GELİŞTİRİLMESİ VE ANALİZ SONUÇLARI Habibe DİLSİZ
17:00 188 OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUĞU OLAN ANNELERİN, ÇOCUK BESLENMESİNE YÖNELİK İNANÇ VE UYGULAMALARI  Merve BULUT ÖNGEN, Aysel TÜFEKCİ AKCAN
17:15 283 TÜRKİYE’DE YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN GELİŞİMSEL BAKIM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIN DERLENMESİ (2008-2018) Bedriye Tuğba KARAASLAN, Selvinaz SAÇAN
17:30 201 SEREBRAL PALSİ’Lİ ÇOCUKLARA BAKIM VERENLERİN BESLENME VE YUTMA PROBLEMLERİ İLE İLGİLİ FARKINDALIKLARININ İNCELENMESİ: PİLOT ÇALIŞMA Özgü İNAL

 

  504 Nolu Sınıf  
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat) 
14:45-15:45  Oturum III

Oturum Başkanı: Dr. Öğ. Üyesi Selay Uzmen Özgül
14:45 97 ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN ÇOCUK KÜTÜPHANELERİ Ayşe KILIÇKAYA, Şeymanur BATTAL
15:00 41 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA DEVAM EDEN ÇOCUKLARIN ANNELERİNİN ÇOCUK KİTABI SEÇİMİNDE KULLANDIKLARI ÖLÇÜTLERİN EĞİTİM DURUMUNA GÖRE İNCELENMESİ Vedat BAYRAKTAR, Serap DEMİRİZ
15:15 249 ÇOCUK EDEBİYATININ GELDİĞİ SON NOKTA: OKULÖNCESİ DÖNEM RESİMLİ E-KİTAPLARA GELİŞİMSEL BİR BAKIŞ Şuheda BOZKURT YÜKÇÜ, Aslı İZOĞLU TOK, Saniye BENCİK KANGAL
15:30 286 OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN HAZIRLANAN ETKİNLİK KİTAPLARININ SOSYAL-DUYGUSAL BECERİLER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Emine Hilal İNAN, İlkay ULUTAŞ
15:45 ARA  
  Oturum IV
Oturum Başkanı: Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal
16:15 235 ÇOCUK EDEBİYATINDA "ENGELLİLİK" VE "DUYGULAR" Mehmet GÜNEY, Gülen BARAN
16:30 45 OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARINA YÖNELİK HİKAYE KİTAPLARINDA YER ALAN BESLENME KAVRAMLARININ İNCELENMESİ Damla KANTARCI, D. Esra ANGIN
16:45 162 RESİMLİ ÖYKÜ KİTAPLARININ MATEMATİKSEL KAVRAMLAR AÇISINDAN İNCELENMESİ Zehra Saadet FIRAT, Çağlayan DİNÇER
17:00 193 2005-2017 YILLARI ARASINDA BASILMIŞ RESİMLİ ÖYKÜ KİTAPLARININ İNCELENMESİ Döndü Ceren KOÇAK, Saniye BENCİK KANGAL
17:15 351 ÇOCUKLAR TARAFINDAN SEVİLEN İLKÖĞRETİM DÖNEMİ ÇOCUK EDEBİYATI YAPITLARINDA ANNE KARAKTERLERİN İNCELENMESİ Habibe TOKUŞLU, Merve GİRGİN
17:30 334 “MERAKLI MİNİK” ÇOCUK BİLİM DERGİSİNİN ÇEŞİTLİ KRİTERLER AÇISINDAN ANALİZİ Duygu YALMAN, Merve TOPUZ, Melike İÇLİ

 

  505 Nolu Sınıf  
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat) 
14:45-15:45  Oturum V
Oturum Başkanı: Doç. Dr. Vesile Yıldız Demirtaş
14:45 196 0-3 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİK ALET KULLANIMI VE EBEVEYNLERİN TEKNOLOJİK ALET KULLANIMINA YÖNELİK TUTUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Hülya KULAKÇI ALTINTAŞ
15:00 173 ÇİZGİ FİLMLERİN OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNE YÖNELİK ANNELERİN DÜŞÜNCELERİNİN FARKLI DEĞİŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ Handan DOĞAN, Özlem DÖNMEZ, Hamdi ÖZDEMİR
15:15 341 İNTERNET VE BİLGİSAYAR OYUNU BAĞIMLILIĞININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Bahar ÇOLAK
15:30 336 0-6 YAŞ DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARIN GELİŞİM ALANLARINA TEKNOLOJİ VE MEDYA KULLANIMININ ETKİSİ  Hafıza EJDEROĞLU
15:45 ARA  
16:15-17:45  Oturum VI
Oturum Başkanı: Öğr. Gör. Dr. Semra Şahin
16:15 79 OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA SİBER YAŞAM İLE GELEN İNTERNET KULLANIMI Birgül YAYLACI, Tülay KUZLU AYYILDIZ
16:30 82 OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARININ AKILLI TELEFON ve TABLET KULLANIMLARINA İLİŞKİN ANNE GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ Ayşe KILIÇKAYA, Meltem YILDIRIM, Büşra ÇELİK, Gülden UYANIK BALAT
16:45 74 ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL MEDYA TUTUMU VE AKILLI TELEFON BAĞIMLILIKLARININ İNCELENMESİ Hilal Sultan AKÇAOĞLU, Seyran ACAR, Hatice MERTOĞLU, Merve YAZICI, Derya AYDIN5
17:00 292 OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİK ALET KULLANIM DURUMUNUN YAŞAM KALİTELERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Aysel TOPAN, Tülay KUZLU AYYILDIZ
17:15 326 TİRAJI EN YÜKSEK BEŞ GAZETENİN ÇOCUK KAVRAMINI ELE ALIŞ BİÇİMİNİN İNCELENMESİ Elifnur ÇİNKILIÇ
17:30 103 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN AÇIK ALANDA YÜRÜTÜLEN MATEMATİK ETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Mehmet CEYLAN, M.Sencer BULUT, Durmuş ASLAN

 

  506 Nolu Sınıf   
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat)
14:45-15:45 Oturum VII
Oturum Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Aynur Akıncı Aydoğan
14:45 366 DİJİTAL ORTAMDA ÇOCUKLARIN DİNLEDİĞİ MÜZİĞE İLİŞKİN İÇERİK ANALİZİ Adalet KANDIR, Didem TÜRKOĞLU, Ali İbrahim Can GÖZÜM
15:00 101 OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARININ BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLIKLIKLARININ ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ Özlem GÖZÜN KAHRAMAN, Derya ŞAHİN
15:15 309 SİBER GÜVENLİK: SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNDE AİLE MAHREMİYETİNE İLİŞKİN BİR İNCELEME Hatice ÖZASLAN, Gülümser GÜLTEKİN AKDUMAN, Yasemin AYDOĞAN
15:30 308 AİLELERİN, SOSYAL MEDYADA ÇOCUĞUN HAKLARINA VE MAHREMİYETİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Hatice ÖZASLAN, Gülümser GÜLTEKİN AKDUMAN, Yasemin AYDOĞAN
15:45 ARA  
16:15-17:15 Oturum VIII
Oturum Başkanı: Dr. Öğr. Üyesi Menekşe Boz
16:15 267 GELİŞİMSEL BAKIŞ AÇISIYLA ERKEN ÇOCUKLUKTA DİJİTAL MEDYA VE OYUN Esra ACAR ŞENGÜL, Pınar BAYHAN
16:30 50 ORTAOKULA DEVAM EDEN ERGENLERİN SİBER ZORBALIK VE MAĞDURİYETLERİNİN İNCELENMESİ Lügen Ceren KIYAN, Enver DURUALP, Ender DURUALP
16:45 260 ERGENLERİN BAKIŞ AÇISINDAN DİJİTAL OYUNLARIN OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI Ayten DOĞAN KESKİN, Neriman ARAL
17:00 163 BABASAVAR ANNELİK ÖLÇEĞİ’NİN GELİŞTİRİLMESİ VE GEÇERLİK-GÜVENİRLİK ÇALIŞMASI Özlem DÖNMEZ, Ozana URAL

 

  507 Nolu Sınıf
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat)
14:45-15:45 Oturum IX
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Fatma Tezel Şahin
14:45 256 5. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLILIĞI İLE BENLİK ALGILARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Ayşe Belgin AKSOY Gülhan YILMAZ BURSA 
15:00 33 İLKOKULA DEVAM EDEN ÇOCUKLARIN BİLGİSAYAR OYUN BAĞIMLILIKLARININ BAZI DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ İlkay ATAĞ, Ender DURUALP
15:15 31 OYUN BİZİM İŞİMİZ: ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE DİJİTAL OYUNUN ETKİLİ KULLANIMI (OBİ) Nesrin IŞIKOĞLU ERDOĞAN
15:30 227 ADÖLESANLARIN (15-17) İNTERNET BAĞIMLILIKLARI İLE UYKU KALİTELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ Hülya KULAKÇI ALTINTAŞ, Tülay KUZLU AYYILDIZ, Musa ÖZSAVRAN, Demet YAMAK, Emine Kübra KARAKÜLAH, Esra DEMİR SUBAŞI, Gülcan CİN, Merve TETİK
15:45 ARA  
16:15-17:15 Oturum X
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Fatma Alisinanoğlu
16:15 224 İNTERNET SÖZLÜKLERİNDE ÇOCUK VE ÇOCUKLUK Cemile KARA EREN, Pelin PEKİNC,E Müge KUNT, Neslihan AVCI
16:30 4 TABLET TEKNOLOJİSİ OTİZM EĞİTİMİNİ EVLERE GETİRİYOR Ceymi DOENYAS
16:45 247 ÇEVRESEL YOKSUNLUĞA BAĞLI ENGELLENEN ÇOCUKLARIN HABERLERİNİN YAZILI BASINDA SUNUMU Aslı İZOĞLU TOK, Nimet GÜNEŞ, İbrahim GÜNGÖR, Çiğdem AYTEKİN
17:00 137

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÖZELLİKLERİNİN ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ

Osman BASİT, Vedat BAYRAKTAR, Ümit DENİZ

 

  508 Nolu Sınıf   
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat)
14:45-15:45 Oturum XI
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Figen Gürsoy    
14:45 107 FARKLI KÜLTÜRLERDE YAŞAYAN ÇOCUKLARIN DÜNYA ÇOCUKLARINA YÖNELİK ALGISI Nesrin Şermin OKUTAN, Serhat TEK
15:00 22 ÇOK KÜLTÜRLÜ VE AİLE MERKEZLİ BİR KREŞ MODELİ: KINDERVILLA WALDEMAR Damla PEKTAŞ
15:15 303 ÇOK KÜLTÜRLÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA OYUN BAĞLAMINDA ORTAM DÜZENLEME, KULLANILAN ARAÇLAR VE YÖNTEMLER H. Billur ÇAKIRER
15:30 226 ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANINDA YÜRÜTÜLEN TEZLERİN TEMATİK VE METODOLOJİK AÇIDAN İNCELENMESİ Fatma Betül KURNAZ , Nurdan MIZRAKLI, Zübeyde Nur İNKAYA
15:45 ARA  
16:15-17:45 Oturum XII
Oturum Başkanı: Dr. Öğr.Üyesi Handan Doğan
16:15 197 SUÇA SÜRÜKLENMİŞ ÇOCUKLARA YÖNELİK LİSANSÜSTÜ TEZLER: ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Şuheda BOZKURT YÜKÇÜ, Çiğdem KAYMAZ, Çiğdem AYTEKİN
16:30 67 KURUM BAKIMINDA KALAN BEBEKLERİN MOTOR GELİŞİMİNE “DUYU EĞİTİMİ PROGRAMI”NIN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Duygu AKAGÜNDÜZ, Prof. Dr. Ayşe Belgin AKSOY 
16:45 352 4-5 YAŞ ÇOCUKLARININ FİZİKSEL RİSK KARARLARININ NEDENLERİ Sadiye KELEŞ , Özlem YURT 
17:00 234 OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN AİLE KATILIM ÇALIŞMA DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Adem ARSLAN, Osman ŞALCI, Uğur SARUHAN
17:15 263 OTİZMLİ ÇOCUĞU OLAN AİLELERİN YAŞADIĞI SORUNLARA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMES Osman ŞALCI, Adem ARSLAN, Seher TATLIEŞME, Kübra KARAKAYA

 

 

  Lisans Üstü Derslik
(Çocuk Gelişimi Bölümü 6. Kat)   
 14:45-15:30 Oturum L
Oturum Başkanı:  Doç. Dr. Münevver Can Yaşar
14:45 288 OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE UYGULANAN OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİKLERİNİN ÇOCUKLARIN GÖRSEL ALGI VE EL BECERİLERİ GELİŞİMİNİ DESTEKLEMESİNİN İNCELENMESİ Merve KOÇAK, Gökhan DUMAN
15:00 10 ANNE-BABALARIN ÇOCUK YETİŞTİRMEYE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİN ÇOCUK YETİŞTİRME TUTUMLARINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Arzu ÖZYÜREK, Ferah YAVUZ, Zuhal BEGDR, İsa ÖZKAN
15:15 11 EĞİTİMCİLERİN ÇOCUĞA YÖNELİK ŞİDDETE DUYARLIKLARININ BAZI DEĞİŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ Arzu ÖZYÜREK, Merve ERDOĞMUŞ, Umut KESKİN, Hasan Hüseyin SAÇI, Şeyma AYDEMİR

 

ÇALIŞTAY PROGRAMI

 

  407 Nolu Sınıf
(Çocuk Gelişimi Bölümü 4. kat)
17:15-18:45 Tüm Çocuklar Eşit ve Vazgeçilmez Haklara Sahiptir: Koruyucu Aile Hizmetleri Sinem Metin

 

  507 Nolu Sınıf
(Çocuk Gelişimi Bölümü 5. Kat)
17:15-18:45 Duygusal Zeka Atölyesi Nihan Temiz

  

  Lisans Üstü Derslik
(Çocuk Gelişimi Bölümü 6. kat)
17:15-18:45 Piccolo: Ebeveyn/Çocuk Etkileşimli Gözlem Formu Doç. Dr. Fatma Elibol, Birgül Bayoğlu

 

  Şule Bilir Toplantı Odası 
(Çocuk Gelişimi Bölümü 6. kat)
17:15-18:45 Noktadan Üretime: Engelli Bireylere Yönelik İş ve Meşguliyet Atölyesi Sercan Bozdemir Ceylan

  

  Müzik Odası
(Çocuk Gelişimi Bölümü 4. kat)
17:15-18:45 Oyun İçinde Duyusal Farkındalı Atölyesi İclal Ertaş