KONGREMİZ YENİ AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR.

NOKTADAN ÜRETİME

SERCAN BOZDEMİR CEYLAN

Sercan BOZDEMİR CEYLAN

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı.  1988 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda işe başladı. İş yaşamı boyunca çocuk yuvasında korunmaya muhtaç 7-12 yaş çocuklarıyla, Saray Rehabilitasyon Merkezinde zihinsel engelli okul öncesi dönem çocuklarıyla, kreşlerde normal gelişim gösteren okul öncesi dönem çocuklarıyla çalıştı. 2000-2003 yılları arasında engelli bireylerin istihdam edildiği “Down Cafe” projesinde Saray Rehabilitasyon Merkezi’nin müdür yardımcısı olarak aktif rol oynadı. 2004-2010 yılları arasında hem okula giden hem de çalışan çocukların bulunduğu Yaşam Evleri’nde idareci olarak çalıştı. 2016 yılında Avrupa Birliği ve Erasmus ortaklığındaki “Camdan Hayatlar” projesi kapsamında İtalya ve Çek Cumhuriyetinde eğitimlere katıldı. 2010 yılından bu yana engelli bireylerin gelişimlerini desteklemek adına İş ve meşguliyet atölyelerinin oluşturulmasında ve programların yapılmasında aktif rol almaktadır.  

NOKTADAN ÜRETİME

İÇERİK
Atölyelerde planlanan tüm çalışmalar eğitim için bir araçtır. Bu çalışmalar engelli bireylerin, zihinsel gelişimlerini destekleyerek, kendilerini  ifade  edebilmelerini sağlayarak,  hayatla olan ilişkilerine ve duygusal gelişmelerine  destek olacak, ayrıca bu alanlarda donanımlarını artıracak bir araç olarak kullanılmaktadır.

        * El-Göz koordinasyonunu arttırma,
        * Dikkat süresinde uzama,
        * Söylenenleri anlama ve takip etme,
        * Kazanılan bilgi ve becerinin bellekte kalıcı olması,
        * Motor becerilerinin gelişmesi

Bu becerilerin klasik eğitim yöntemleri ile öğretilmesi uzun bir zaman almaktayken,  iş ve meşguliyet atölyelerinde planlanan çalışmalar ile bu süre  kısalabilmektedir. Ayrıca daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirilmektedir.

Katılımcı sayısı: 15 kişi
Hedef Kitle: Çocuk Gelişimci olan herkes (özellikle de engellilerle çalışmayı tercih edenler)