KONGREMİZ YENİ AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR.

OYUN İÇİNDE DUYUSAL FARKINDALIK ATÖLYESİ

İCLAL ERTAŞ

Uzman Odyolog İclal ERTAŞ

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi FTR Yüksek okulunda lisansını tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi’nin Odyoloji bölümünde işitme, ses ve konuşma bozuklukları uzmanlığında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1989- 1991 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Sağlık meslek Yüksekokulu Odyometri programında öğretim elemanı olarak görev almıştır,1992 yılından sonra ise GATA Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında Uzman Odyolog ve Fizyoterapist olarak görev yapmıştır. 1996-1997 yıllarında Budapeşte Peto Enstitüsünde Voit Teknikleri üzerine sertifika programını almıştır. 2004 yılında İsrailden duyu bütünleme Ziva Rom ‘dan “Duyusal İntegrasyon” eğitim sertifikasını almıştır. 2008 yılında Berard, Neurofeedback, Edufeedback, Biofeedback, sertifikalı eğitim programlarını tamamlamıştır. Bu programları Türkiye’de uygulayan üçüncü kurum olmuştur. 2016 yılında BDT (Bilimsel Davranış Terapisi) eğitim programını 1,5 yıl süre ile Hakan Türkçapar’dan almıştır. 2011 yılından beri Yakın Doğu Üniversitesinde ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde Odyoloji, Dil Konuşma ve Fizyoterapi bölümlerine lisans dersi vermektedir. 1999 yılından itibaren şu anda da sahibi olduğu fiziksel, zihinsel ve işitme -konuşma eğitimlerini kapsayan Duyum Özel Eğitim Merkezinde, dil, bilişsel, işitme-konuşma, akademik, özgül öğrenme, fizik tedavi , duyu bütünleme ve Floortime eğitim programlarını uygulamaktadır.

OYUN İÇİNDE DUYUSAL FARKINDALIK ATÖLYESİ

İÇERİK:

Çay içmek için elimizin çay bardağına olan uzaklığını görme duyumuzla algılarız, vestibuler sistem bardağa uzanırken vücudumuzu duruma göre pozisyonlamamızı sağlar,proprioseptif sistem elimizin bardağa doğru uygun hız, pozisyon, tonusta gitmesini sağlar, dokunma duyusu bize bardağın sıcaklık-sertlik gibi durumlarını algılamamızı sağlar, bardak masadan kalkıp elimizde olduğu zamanda duyduğumuz ses işitme duyumuzla algılanır; tat duyumuz içtiğimiz çay hakkında bize bilgi verir. Tüm bu olgular duyu bütünlemesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan motor aktivitenin ta kendisidir.

Duyu bütünleme çevremizle (sosyal ve fiziksel) olan etkileşimimizde vücudumuzu etkili bir biçimde kullanabilmemizi sağlamak için, vücudumuz ve çevremizden gelen duyuları organize eden nörolojik bir işlemdir.

Duyu bütünlüğü fonksiyon bozukluğu ise vücuttan ve çevreden duyu bilgisini alma, bu bilgiyi organize etme ve onu günlük yaşamda kullanmada zorluk; duyu girdisi ve motor yanıt arasındaki akışın bozulması; en büyük sorun duyu sinirlerinin beyine, doğru davranışları oluşturması için yeterli bilgi sağlayamamasıdır.

Duyu bütünleme terapisini oyun içerinde vermek çocuğun kendi doğal sürecinde gelişmesi, aktif katılım sağlaması, regüle olması, öğrenmeyi ve adaptasyonu kolaylaştırması, yaparak yaşayarak öğrenmesi için önemlidir. Çocukların yetersizliklerinden değil yapabildikleri seviyelerine göre de katılım sağlayabilecekleri becerilerinden başlayarak benlik duygusunun gelişimini ve sosyalleşmeyi sağlamayı hedefler. Çalışmaları aşamalandırarak ilerlenmesi gelişim basamaklarında ki eksikliklerin giderilmesini sağlar.

Atölye sunumları interaktif katılım, video ve görseller ile anlatılıp aynı zamanda bir vaka üstünde klinik karar verme ve değerlendirme kriterleri uygulamalı olarak gösterilecektir.

Materyal ve ortam: Halı kaplı geniş mekan; ayrıca katılımcıların herhangi bir malzeme getirmesine gerek yoktur.
Katılımcı sayısı: 40 kişi
Hedef Kitle:  Çocukla çalışan profesyoneller
Süre: 2 - 2.5 saat