KONGREMİZ YENİ AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR.

Tamer Levent

Çocuk  Gelişimi  Sanattır.


1971 yılında sınavla girdiği Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünün Yüksek Bölümünden 1977 yılında mezun oldu.
25 Mart 1994 yılında Devlet Tiyatrolarında ilk ve son kez yapılan bir uygulama ile seçimle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu. Bu görev esnasında ülkemizde çok ses getiren “SANATA EVET” projesini hayata geçirdi. Tiyatro kültürünün tanımlanması ve yaygınlaşması doğrultusunda teorik ve uygulamalı çalışmalar yaptı. 
Ankara Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, New York Üniversitesi, Berlin Yüksek Sanat Okulu, İngiltere Yorkshire Bretton Hall College ve Warwick Üniversitesinde "Yaratıcı Oyunculuk" dersleri verdi. Belçika, Lüksemburg ve Macaristan'da Avrupa Parlamentosuyla birlikte düzenlenen tiyatro buluşmalarının prensiplerinin oluşturulduğu komitelerde ve organizasyonlarda bulundu, seri atölye çalışmaları yönetti. Fransa ve Tunus'ta uzun süreli atölye çalışmaları yaparak sonuçlarını birer gösteri hâline dönüştüren Tamer Levent, tiyatro, sinema ve televizyonda oynadığı pek çok eser ile ulusal ve uluslararası ”en iyi” ödüllerini aldı. Yazdığı oyunlar ve makaleleri kitaplarında yayımlandı. TOBAV (Tiyatro Opera Bale Vakfı) ve TOMEB Onursal Genel Başkanıdır.
Türkiye'de eğitimde drama ve yaratıcı drama çalışmalarını başlattı. Levent’in yolu Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ve çocuk gelişimi alanı ile bu çalışmaların başladığı dönemde kesişti. Tamer Levent düzenlenen çeşitli seminerler, çalıştaylar ve panellerde drama ve yaratıcı drama konularında çalışmalar gerçekleştirerek çocuk gelişimi alanının drama ve yaratıcı drama ile tanışması, ders programlarında yer vermesi ve konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yürütmesinde etkili oldu.